Všichni, i díky jedné báječné pohádce, víme, že k životu nezbytně potřebujeme sůl. A platí to i pro koně. Jakou sůl potřebuje kůň? Kolik a jak jí podávat? To jsou jen některé z otázek, které mohou majitele koní zajímat. Odpověď samozřejmě závisí na více faktorech, o kterých si povíme v článku.
Sodík nad zlato
V pohádce se děj točí kolem soli kuchyňské, tedy chloridu sodného. Ten je významným zdrojem sodíku. Sodík je jedním z hlavních elektrolytů v těle a je životně důležitý pro rovnováhu tekutin a hydrataci. Hladina sodíku ovlivňuje pitný režim koně. Pokud je hladina sodíku nízká, tělo se snaží zabránit jeho vyplavování a signalizuje koni, aby se vyhnul pití.
Naopak poskytování dostatečného množství sodíku v době jeho zvýšené potřeby – například během vysokého výkonu, horkého léta, nebo chladných zimních měsíců, může koně stimulovat k většímu pití. Ve spojení s chloridy působí sodík na řízení svalových a nervových funkcí a reakcí v těle. Při pocení koně kromě sodíku ztrácejí také další elektrolyty, které je třeba doplnit příjmem solí. Nedostatečný příjem soli může také vést k abnormálnímu chování, například k pojídání hlíny, trusu nebo olizování omítek. Vším tím se kůň snaží získat živiny, o kterých mu jeho tělo říká, že je potřebuje.
Kolik soli je potřeba
Podle National Research Council potřebuje průměrný kůň o hmotnosti 500 kg v klidovém stavu 25 g chloridu sodného denně. Koně při středně těžké práci potřebují přibližně 55-65 g soli denně a koně s velmi náročnou zátěží mohou potenciálně potřebovat až 200 g denně. Není potřeba se děsit a každý den nasypat teplokrevníkovi do žlabu čtvrt kila soli. Koně určité množství soli přijímají v krmné dávce, dodávat je potřeba jen ten rozdíl, který v krmivu chybí. Pokud je ale kůň v létě v intenzivní zátěži, může mít soli nedostatek a v takovém případě je nutné jí do krmení přidat – jednoduše nasypat trochu kuchyňské soli do dávky jádra.
Pokud mají koně k dispozici solný liz (stále je řeč o čisté soli), mohou si jeho příjem regulovat podle sebe. Nicméně každý má jiné chutě a tak se denní příjem soli často špatně odhaduje. Někteří koně, mnohdy z nudy, přijímají nadměrné množství soli a liz nemohou mít k dispozici nonstop. Jiní si soli ani nelíznou, protože jim prostě nechutná. To je další případ, kdy je vhodné vyzkoušet, zda by kůň nesežral trochu soli s krmnou dávkou.
Lízni si
Nejjednodušší je dát koni kostku lizu do boxu. Pokud váš kůň sůl odmítá, můžete trochu nasypat přímo do krmné dávky, jak už jsme psali. Ale opatrně, začněte po troškách, nenasypte tam hned celou polévkovou lžíci. Můžete také zkusit dát liz přímo do žlabu, takže ho kůň bude olizovat při příjmu jádra.
Na barvě záleží
Lizy můžete koupit v mnoha barvách – od sněhově bílé, přes nažloutlou, světle šedou, cihlově červenou, až po lizy v barvě grafitu. Čistá kuchyňská sůl je samozřejmě ta bílá, různé barvy lizům dodávají příměsi minerálů a dalších látek. Pokud máte v plánu pořizovat některou z obohacených solí, dobře zvažte, jak je sestavena krmná dávka vašeho koně a kolik minerálů obsahuje. Když bude mít kůň neomezený přístup k mineralizované soli, nebudete mít nad denním příjmem minerálů kontrolu. Typ soli, který zvolíte, by se měl vždy řídit konkrétními potřebami koně, nikoliv tím, co mu chutná. A naopak – u koní, kterým chcete krmnou dávku o minerály a vitamíny obohatit, nespoléhejte na to, že si je „nalížou“ z mineralizované soli, ale raději přidejte do krmení minerálně-vitamínový doplněk, nebo jim třeba zkuste nabídnout kostku Daily Fit.
Bílá kostka je základ
Jak již bylo řečeno, liz z čisté soli, tedy chloridu sodného, má barvu bílou. Je to nejčastěji podávaná sůl a naprostá většina koní ji přijímá bez větších výhrad. Kuchyňská sůl může být jodizovaná. V takovém případě se ujistěte, že kůň nepřijímá nadměrné množství jódu. Ten bývá obsažen v některých krmných přídavcích s mořskými řasami a jeho nadbytek může ovlivnit funkci štítné žlázy.
Lizy se stopovými prvky
Šedé, červené nebo žlutavé lizy obsahují kromě chloridu sodného i přidané minerály a stopové prvky. Nejčastěji se jedná o vápník, hořčík, měď, zinek, mangan, kobalt, železo a jód, najdou se i soli se selenem. Stopové prvky jsou důležitou součástí výživy koní, avšak pokud je váš kůň krmen nějakou kompletní krmnou směsí a k ní i vitamíno-minerálním premixem, může být obohacený solný liz už moc. Předávkování minerály z lizu je sice málo pravděpodobné, protože obsah stopových prvků nebývá vysoký, ale buďte raději opatrní.
Růžová himálajská sůl
Dalším typem soli, která se v poslední době stala velmi populární, je sůl himálajská sůl. Ta se těží v Pákistánu. Svou charakteristickou růžovou barvu má díky obsahu sloučenin železa. Himálajská sůl je považována za jednu z nejčistších dostupných solí; není průmyslově zpracovaná jako sůl kuchyňská, takže ponechává přírodní minerály nedotčené. Je velmi tvrdá, bývá odolná vůči povětrnostním vlivům a vydrží i když ji necháte venku ve vlhkém prostředí, což je ideální pro použití na pastvinách. Někteří koně dávají přednost chuti himálajské soli, takže pokud váš kůň ohrnuje nos nad jinými druhy soli, vyzkoušejte tuto. Himálajská sůl není lisována, nemá pravidelný tvar jako výše zmíněné lizy a do klasického držáku na sůl se tedy nehodí. I z toho důvodu bývá dodávána s provazem k zavěšení. A to je bonus navíc, taková sůl může sloužit jako hračka a při zahánění nudy si kůň třeba občas lízne.
Speciální lizy a lizné pochoutky
Oblíbenou záležitostí jsou také různé speciální lizy a lízací pochoutky. Může se jednat o speciální sůl s různými výtažky z bylinek – například pro zmírnění dýchacích obtíží, proti parazitům, nebo s repelentním účinkem. Další variantou jsou kyblíky Horslyx, které slouží jako tzv. balancery pro doplnění krmné dávky dle potřeby. Existuje varianta na podporu dýchání, na zažívání, nebo třeba kloubní výživa. Ty nemají s klasickými solnými lizy nic společného. Jejich základem je melasa, která je doplněna o další složky podle toho, k čemu je konkrétní kyblík určen. A poslední variantou jsou pochoutky Likit. Jedná se o sladká lízátka, která slouží jako odměna, nebo hračka pro zahnání nudy.
Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r. o.